Faktoring przeznaczony jest przede wszystkim dla firm, które prowadzą sprzedaż towarów i usług innym przedsiębiorstwom lub instytucjom poprzez wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Innymi słowy faktoring to bowiem nic innego, jak usługa finansowa polegająca na wykupie od przedsiębiorstwa nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Obejmuje ona nie tylko zapewnienie szybkiego dostępu do gotówki, ale również między innymi prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców. Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na korzystanie z tego typu usług. Wraz z tą decyzją należy również dokonać wyboru rodzaju faktoringu. Jakie są rodzaje faktoringu? Który rodzaj najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie poniżej.
Poznaj rodzaje faktoringu
Podstawowa definicja faktoringu została już przedstawiona powyżej. Teraz jednak przyjrzymy się tej usłudze trochę dokładniej. Na czym polega więc proces faktoringu? Przedsiębiorca sprzedający dany towar bądź świadczący określoną usługę wystawia kontrahentowi fakturę długoterminową. Termin jej płatności może wynosić na przykład 60 lub 120 dni. Następnie przedsiębiorca wysyła dowód wystawienia faktury (w postaci skanu lub zdjęcia) do firmy faktoringowej (czyli inaczej faktora).
Faktor na tej podstawie wypłaca mu zaliczkę w wysokości około 80 % wartości wystawionej faktury. Przed upłynięciem widniejącego na fakturze terminu kontrahent spłaca całą kwotę faktorowi, który następnie przelewa pozostałą wartość tej faktury przedsiębiorcy. Teraz, gdy wiemy już, w jaki sposób działa usługa faktoringu, możemy przejść do przestawienia jej rodzajów.
Główne rodzaje faktoringu wyróżnione zostały na podstawie zakresu ryzyka podejmowanego przez faktora (czyli firmy faktoringowej wykupującej od przedsiębiorstwa należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług). Wśród nich wymienić można:
• faktoring pełny (bez regresu),
• niepełny (z regresem),
• mieszany.
Czym jest faktoring bez regresu? Dla kogo jest on przeznaczony?
Faktoringiem pełnym (inaczej faktoringiem bez regresu) polega na tym, że faktor bierze na siebie pełne ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Ten rodzaj faktoringu pozwala zatem na całkowite pozbycie się ryzyka niedokonania zapłaty za wcześniej dostarczony towar lub wykonaną usługę. W przypadku takiej sytuacji faktorant nie będzie zobowiązany do zwrotu należności faktorowi. Taka forma faktoringu możliwa jest dzięki wsparciu ubezpieczyciela, z którym faktor zawiera wcześniej umowę ubezpieczenia należności. Jeśli kontrahent nie ureguluje należności w określonym terminie, wówczas to faktor we współpracy z ubezpieczycielem należności zajmie się odzyskiwaniem pieniędzy od dłużnika.
Dla kogo więc przeznaczona jest w szczególności taka forma faktoringu? Na faktoring bez regresu decydują się zazwyczaj średnie oraz duże firmy korporacyjne. Taka forma najlepiej sprawdzi się bowiem w przypadku dynamicznie rozwijających się firm, które posiadają dużą liczbę nowych kontrahentów. W większych firmach mamy bowiem często do czynienia z kontraktami o dużej wartości, a w ich przypadku nie można sobie pozwolić na podejmowanie zbędnego ryzyka. Faktoring bez regresu skierowany jest również do przedsiębiorców, którzy mają pewne (nawet niewielkie) wątpliwości w sprawie wypłacalności swoich kontrahentów.
Zalety oraz wady faktoringu bez regresu
Największą zaletą faktoringu pełnego jest brak ryzyka dla przedsiębiorcy, który nie musi martwić się ewentualną niewypłacalnością swoich kontrahentów. Ze względu na to, że w razie niewypłacalności odzyskiwaniem należności zajmuje się firma faktoringowa, przedsiębiorca nie musi tracić na to swojego cennego czasu. Dzięki wolności od strachu o wypłacalność kontrahenta, przedsiębiorca może ponadto swobodnie planować wydatki firmy. To z kolei pozwala na płynny rozwój przedsiębiorstwa.
Firma faktoringowa bierze również na siebie obowiązek weryfikacji klientów, co również jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy. Usługa faktoringu jest ponadto sposobem na dbanie o płynność finansową przedsiębiorstwa, który nie wymaga zbyt wielu formalności. Mimo tego, że zalety faktoringu bez regresu znacznie przeważają, to jednak tego typu usługa ma jedną, podstawową wadę. Jaką? Faktoring pełny wiąże się niestety ze stosunkowo dużymi kosztami.
Faktoring z regresem – najistotniejsze informacje
Innym popularnym rodzajem faktoringu jest faktoring z regresem (inaczej faktoring niepełny). Od faktoringu pełnego różni go to, że faktor wykupuje należności od swojego klienta bez przejęcia ryzyka niewypłacalności jego odbiorców. Oznacza to więc, że w sytuacji niewypłacalności kontrahenta, przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrotu zaliczki, jaką wypłaciła mu firma faktoringowa (na podstawie przedstawionej wcześniej faktury długoterminowej). Taka forma faktoringu polecana jest między innymi firmom, które od wielu lat współpracują z pewną grupą klientów, która zawsze dokonywała wpłat należności we wcześniej określonym terminie. Tylko w takim przypadku można sobie pozwolić na podjęcie ryzyka związanego z faktoringiem z regresem. W jakich przypadkach warto jeszcze zdecydować się na ten typ usług? Przeczytacie o tym poniżej.
Zalety oraz wady faktoringu niepełnego (z regresem)
Taka forma faktoringu również posiada swoje wady oraz zalety. Okazuje się jednak, że jest ona wybierana przez przedsiębiorców znacznie częściej niż faktoring pełny. Dlaczego? Prawdopodobnie jest to spowodowane kosztami tej usługi. Utrzymują się one bowiem na stosunkowo niskim poziomie. Niskie koszty wynikają głównie z faktu, iż do tego typu usługi nie dolicza się dodatkowo kosztu ubezpieczenia od niespłaconych należności (ma to zaś miejsce w przypadku faktoringu pełnego).
Firma faktoringowa nie ponosi ryzyka, więc nie wymaga od swoich klientów tak dużej zapłaty. Innymi zaletami są również: niewielka ilość formalności do załatwienia, większa dostępność oraz szybszy czas realizacji. Przedsiębiorca może liczyć na sprawną wypłatę środków. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić, jest oczywiście dostarczenie kopii lub skanu wystawionej wcześniej faktury długoterminowej.
Za główną wadę faktoringu z regresem uznaje się fakt, iż w przypadku tej usługi ryzyko niewypłacalności kontrahenta spoczywa na przedsiębiorcy, który w sytuacji niedokonania zapłaty przez klienta musi z własnych środków zwrócić otrzymaną wcześniej kwotę od firmy faktoringowej tejże właśnie firmie. Przedsiębiorca korzystający z takiej usługi zmuszony jest więc do ostrożnego planowania swoich wydatków. W pewien sposób wpływa to także na rozwój danej firmy, której właściciele są mniej chętni do nowych inwestycji. Istnieją bowiem również takie firmy, które w tego typu usłudze faktoringu nie dopatrują się żadnych wad. Chodzi tutaj jednak głównie o takie firmy, które przez długi okres czasu współpracują z tymi samymi klientami, których mogą obdarzyć zaufaniem w kwestii wypłacalności.
Co wybrać: faktoring pełny czy niepełny? Zestawienie wad i zalet tych dwóch rodzajów faktoringu
Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie „Jaki faktoring wybrać?” nie jest tak oczywista. Przed podjęciem tak ważnej decyzji należy bardzo dokładnie przeanalizować sytuację firmy. Tylko po dogłębnej analizie możliwe będzie odpowiednie dobranie tego typu usługi. Okazuje się jednak, że wybór rodzaju faktoringu to nie jedyna ważna decyzja. Duży wpływ na funkcjonowanie firmy ma również wybór samej firmy faktoringowej. Zastanawiasz się nad wyborem rodzaju faktoringu dla swojej firmy? Poniższe zestawienie wad i zalet faktoringu pełnego oraz niepełnego pozwoli Ci szybko podjąć dobrą decyzję.
Ogólną zaletą korzystania z usługi faktoringu (nie ważne, czy mamy na myśli faktoring pełny, czy też niepełny) jest łatwiejsza dostępność w porównaniu z kredytem bankowym. Faktem jest również to, że każdy rodzaj faktoringu niewątpliwie wpłynie korzystnie na sprawniejsze zarządzanie płynnością finansową firmy. W poniższej tabeli zebrano główne zalety oraz wady opisywanych w tym artykule rodzajów faktoringu.
Rodzaj faktoringu | Faktoring niepełny (z regresem) | Faktoring pełny (bez regresu) |
Zalety | Przedsiębiorca nie ponosi żadnego ryzyka niewypłacalności swoich kontrahentów | Mniejszy koszt dla przedsiębiorcy w porównaniu z faktoringiem pełnym |
Weryfikacja klientów należy do obowiązków faktora (firmy faktoringowej) | Większa dostępność | |
Przedsiębiorca może swobodnie planować wydatki swojej firmy, bez strachu o finanse kontrahenta | Szybszy czas realizacji | |
Wady | Wysoki koszt usługi | Ryzyko niewypłacalności klientów leży po stronie przedsiębiorcy |
Dla kogo faktoring pełny (bez regresu)?
• Faktoring pełny jest odpowiednią opcją dla Twojej firmy wówczas, gdy:
• posiadasz polisę ubezpieczenia należności handlowych w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych,
• możesz sobie pozwolić na większe wydatki przeznaczone na poprawę procesu zarządzania należnościami,
• zaczynasz współpracę z nowym kontrahentem i masz wątpliwości, co do jego wypłacalności,
• szukasz sposobu na finansowanie bez ryzyka.
Dla kogo faktoring niepełny (z regresem)?
• Powinieneś zdecydować się na faktoring niepełny wtedy, gdy:
• masz problemy z płynnością finansową w Twojej firmie,
• chcesz poprawić proces zarządzania należnościami w firmie,
• Twoi klienci zawsze dotrzymują terminu płatności ustalonego na fakturze długoterminowej,
• zależy Ci na niewielkiej ilości koniecznych do spełnienia formalności,
• nie możesz sobie pozwolić na duże wydatki na tego typu usługi.
Kilka słów na temat faktoringu mieszanego
Usługa o nazwie faktoring mieszany stanowi połączenie opisanego wyżej faktoringu pełnego oraz niepełnego. Na czym ona polega? Faktoring mieszany zakłada, że faktor oraz faktorant dzielą się ryzykiem niewypłacalności kontrahenta.
Dokładniej wygląda to w ten sposób, że faktor (czyli firma faktoringowa) przejmuje to ryzyko jedynie do pewnej kwoty. Po przekroczeniu tej określonej kwoty ryzyko zostaje zaś przeniesione na przedsiębiorcę. Innymi słowy można powiedzieć, że do tej określonej kwoty faktor oraz przedsiębiorca współpracują ze sobą na zasadzie faktoringu pełnego. Po przekroczeniu limitu zaczynają ich jednak obowiązywać zasady faktoringu niepełnego.