Faktoring jest usługą coraz bardziej zyskującą na popularności. Wszystko to dzięki jego licznym zaletom. Okazuje się, że usługa ta jest idealnym sposobem finansowania firm praktycznie każdej branży. Przykładem mogą być firmy: transportowa, handlowa, usługowa, budowlana oraz gastronomiczna. Jakie korzyści niesie ze sobą skorzystanie ze wspomnianej usługi w tych działalnościach gospodarczych? Dowiecie się po przeczytaniu tego artykułu.
Faktoring dla gastronomii
Branża gastronomiczna – co to znaczy?
Gastronomia jest rodzajem działalności gospodarczej, która polega na prowadzeniu zakładów oferujących sprzedaż posiłków i napojów do spożycia na miejscu lub na wynos.
Gastronomia – dlaczego faktoring?
W gastronomii ogromne znaczenie ma współpraca z dostawcami, którymi są zarówno małe firmy, jak i hurtownie. Firmy te często zmuszone są godzić się na wystawianie faktur z długimi terminami płatności (aby uniknąć utraty klientów). Terminy rozliczeń tego typu faktur w branży gastronomicznej wynoszą zazwyczaj 30, 60 lub 90 dni.
Przez długoterminowe faktury niektórzy dostawcy zmuszeni są rezygnować z przyjęcia zleceń z powodu braku funduszy na ich realizację. Aby móc utrzymać się w tej branży, żadne firmy gastronomiczne nie mogą pozwolić sobie na takie wpadki. Wówczas mogą one bowiem zostać zastąpione przez konkurencję. Utrata klientów może zaś przyczynić się nawet do upadku działalności. Dlatego właśnie płynność finansowa jest podstawą w firmach dostarczających towar do lokali oraz hoteli. Najlepszym sposobem na jej zapewnienie jest usługa faktoringu w GoMoney.
Co daje faktoring dla gastronomii?
Faktoring w GoMoney jest również dobrym rozwiązaniem dla restauracji, pubów oraz firm cateringowych, które potrzebują środków na stałe dostawy żywności oraz opłaty za lokal. Usługa ta pozwala bowiem zabezpieczyć firmy gastronomiczne przed utratą płynności finansowej. Daje ona dostęp do szybkiego finansowania bez zbędnych formalności oraz zabezpieczeń. Faktoring zapewnia więc biznesowi spokój oraz swobodę planowania wydatków.
Korzyści, jakie płyną z faktoringu dla firm w branży gastronomicznej to między innymi szybki termin otrzymywania należności. Zamiast terminów widniejących na fakturach, pieniądze trafiają na konto właściciela nawet w dzień wystawienia tego dokumentu. Firmy gastronomiczne mogą więc na bieżąco zaopatrywać się w niezbędne do prowadzenia działalności produkty spożywcze. Dysponują one również środkami na rachunki, wynagrodzenia dla pracowników oraz nieprzewidziane awarie.
Oferowanie możliwości dokonywania płatności długoterminowych jest bardzo atrakcyjnym w oczach klientów posunięciem. Korzystanie z faktoringu GoMoney sprawia, że faktury długoterminowe nie są obciążeniem dla firmy. Dzięki faktoringowi zadowoleni są nie tylko klienci, ale również i pracownicy firm gastronomicznych, którzy otrzymują terminowo swoje pensje.
Boisz się, że nadejdzie czas, kiedy nie będziesz w stanie pokryć kosztów prowadzenia swojej restauracji? Nie chcesz oferować możliwości dokonywania płatności długoterminowych, ponieważ obawiasz się niewypłacalności swoich kontrahentów? Na szczęście dzięki faktoringowi możesz uniknąć zarówno ryzyka zatorów płatniczych, jak i niewypłacania należności przez partnerów biznesowych.
Faktoring, a sezonowość w firmie
Branża gastronomiczna charakteryzuje się sezonowością swojej działalności. Dotyczy to przede wszystkim lokali oraz hoteli, które organizują imprezy okolicznościowe (np. wesela oraz komunie). Bardzo często w okresie od maja do września obserwuje się gwałtowny wzrost zleceń w tych firmach. Firmy te muszą w tym czasie dysponować kapitałem obrotowym, aby być w stanie te zlecenia zrealizować. Ze względu na wystawianie faktur o wydłużonych terminach płatności może to być jednak utrudnione. Dlatego też firmy gastronomiczne powinny rozważyć skorzystanie z usługi faktoringu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu dla branży gastronomicznej?
Przy wyborze firmy faktoringowej dla branży gastronomicznej warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
• specjalizacja firmy faktoringowej (należy sprawdzić, czy dana firma faktoringowa może pochwalić się doświadczeniem w finansowaniu branży gastronomicznej),
• czytelne oraz nieskomplikowane umowy i regulaminy faktoringowe,
• zabezpieczanie ryzyka finansowego,
• cena usługi faktoringu, która zależy od wybranego rodzaju faktoringu,
• komplikowane formalności,
• automatyzacja procesu faktoringowego, która w dzisiejszych czasach jest bardzo istotna.
Krótka czy długa współpraca z firmą faktoringową?
Faktoring przynosi przedsiębiorstwom mnóstwo korzyści. Dlatego też większość z nich z pewnością zdecyduje się na ponowne skorzystanie z tego typu usługi. Pozwoli to na utrzymanie płynności finansowej na stałym poziomie, dzięki czemu firma będzie mogła nieustannie się rozwijać.
Faktoring dla firm budowlanych
Branża budowlana – co to znaczy?
Branża budowlana obejmuje swym zasięgiem wiele sektorów. Są to między innymi: projektowanie oraz sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych, kierowanie budową, a także kierowanie wytwarzaniem elementów budowlanych. Usługi budowlane mogą zaś obejmować budowę, przebudowę, montaż, remont lub rozbiórkę.
Budowlanka – dlaczego faktoring?
W branży budowlanej faktury z wydłużonym terminem płatności są standardem. Spowodowane jest to głównie sezonowością zleceń oraz wystawianiem faktur na bardzo wysokie kwoty. Czas oczekiwania na płatność od klientów (np. deweloperów) wynosi w branży budowlanej nawet 120 dni. Aby firmy działające w omawianej branży mogły prowadzić swoją działalność, muszą one dysponować kapitałem obrotowym. Jest on niezbędny do zakupienia materiałów budowlanych oraz regulowania różnego rodzaju należności. Najlepszą formą pomocy finansowej w firmie budowlanej jest faktoring, który zapewnia szybki zastrzyk gotówki. Kredyt oraz pożyczka nie są zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż wymagają długotrwałych procedur oraz obniżają zdolność kredytową firmy.
Co daje faktoring dla firm budowlanych?
Faktoring przede wszystkim sprawia, że właściciele firm budowlanych korzystających z tego rodzaju usługi mogą systematycznie zaopatrywać się we wszystkie niezbędne materiały budowlane. Faktoring pozwala więc na spokojne planowanie wydatków. Dzięki temu, że firma budowlana otrzymuje należności w ekspresowym tempie, możliwe jest również planowanie inwestycji (np. zakup nowego sprzętu na budowę).
Podstawową zaletą korzystania z usługi faktoringu jest to, że pieniądze za świadczone usługi trafiają do właściciela firmy budowlanej już nawet 5 minut po wystawieniu faktury (co w porównaniu z terminem płatności na fakturze jest bardzo korzystne).
Dzięki faktoringowi właściciele firm budowlanych mogą sprawnie się rozwijać. Szybkie pokrywanie należności pozwala nie tylko na zakup niezbędnych materiałów, ale również inwestowanie w nowoczesne narzędzia oraz sprzęt budowlany. Ponadto prowadzenie działalności z faktoringiem jest przyjemne oraz pozbawione niepotrzebnego stresu.
Dzięki faktoringowi nie musisz już martwić się tym, że nie otrzymasz należności od swoich kontrahentów. Wystarczy bowiem, że zdecydujesz się na usługę faktoringu pełnego, w której to firma faktoringowa ponosi odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność klientów firmy budowlanej. Faktoring uwalnia również od ryzyka wystąpienia sytuacji, w której firma budowlana nie może pozwolić sobie na zakup potrzebnych materiałów budowlanych (a więc również od ryzyka upadku firmy).
Faktoring, a sezonowość w firmie
Firmy budowlane dość często mają problemy z zachowaniem płynności finansowej. Spowodowane jest to między innymi faktem, że wiele prac budowlanych wykonywanych jest sezonowo. Duże koszty utrzymania oraz eksploatacji maszyn, a także duże kontrakty opierające się na realizacji bardzo długich terminów płatności przyczyniają się do okresowych problemów finansowych. Przedsiębiorcy nie są wówczas w stanie pokrywać bieżących wydatków. Najlepszym rozwiązaniem na krótkoterminowe problemy z płynnością finansową jest faktoring, który pozwala na szybkie uzyskanie gotówki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu dla branży budowlanej?
Faktoring dla branży budowlanej powinien być odpowiednio dopasowany do specyfiki tego rodzaju działalności. Najlepszym posunięciem będzie wybór firmy faktoringowej, która może pochwalić się doświadczeniem w finansowaniu branży budowlanej. Dokonanie wyboru znacznie ułatwi również analiza rankingu faktorów oraz zapoznanie się z opiniami ich klientów.
Krótka czy długa współpraca z firmą faktoringową?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z usługi faktoringu skorzystać wielokrotnie. Nawet, jeśli Twoja firma całkiem dobrze sobie radzi, warto się zabezpieczyć, aby uniknąć utraty płynności finansowej.
Faktoring dla firmy handlowej
Firma handlowa – co to znaczy?
Pojęcie handlu odnosi się do procesu gospodarczego, który polega na sprzedaży dóbr i usług (lub na ich wymianie). Celem działalności firmy handlowej jest więc rozprowadzanie różnego rodzaju towarów.
Firma handlowa – dlaczego faktoring?
Faktoring jest dobrym rozwiązaniem na odroczone płatności w firmach handlowych. Właściciele tego rodzaju firm bardzo często wystawiają faktury z długimi terminami płatności (wynoszącymi od 30 do 60 dni). Jest to dla nich pewnym utrudnieniem, gdyż często muszą oni czekać, aby móc korzystać z należących im się środków finansowych. Bardzo często pojawiają się z tego powodu zatory w płatnościach, a przedsiębiorstwa tracą płynność finansową. Właściciele mają problem z pokrywaniem bieżących wydatków takich, jak między innymi podatki oraz wynagrodzenia dla pracowników. Na szczęście w takich sytuacjach z pomocą przychodzi faktoring. Firmy handlowe szczególnie potrzebują stałego dostępu do środków finansowych, aby mogły one stale nabywać towar od producentów oraz swoich dostawców. Bez tego prowadzenie tego typu działalności gospodarczej byłoby niemożliwe.
Co daje faktoring dla firmy handlowej?
Podstawową korzyścią płynącą z korzystania z usługi faktoring w przypadku firm handlowych jest stały dostęp do środków umożliwiających zaopatrywanie się w niezbędne towary. Środki pozyskane z faktoringu można oczywiście przeznaczyć na inny, zupełnie dowolny cel (np. różnego rodzaju inwestycje, modernizacja sklepu). Pozwala to firmie nieustannie się rozwijać, co jest bardzo ważne. Dodatkowo korzystanie z faktoringu nie obniża zdolności kredytowej.
Faktoring w GoMoney pozwala przede wszystkim na osiągnięcie pełni spokoju podczas planowania wydatków. Właściciel firmy handlowej korzystający z tej usługi nie będzie musiał się martwić, czy w danym miesiącu będzie w stanie pokryć wszystkie wydatki oraz dodatkowo zaopatrzyć swoją firmę w nowy towar. Faktoring to również brak obaw związanych z ewentualną niewypłacalnością kontrahentów.
Oferowanie możliwości dokonywania opłat z wydłużonym terminem płatności wiąże się niestety z pewnym ryzykiem dla przedsiębiorcy. Zaczynając współpracę z nowymi kontrahentami, nie jest on w stanie w stu procentach przewidzieć, czy dokonają on zapłaty w określonym na fakturze terminie (lub, czy w ogólne dokonają oni zapłaty). Wówczas pojawić się może również ryzyko, że właściciel firmy nie będzie w stanie pokryć swoich należności. Gdy sytuacja taka będzie często się powtarzać, może dojść nawet do upadku firmy. Na szczęście istnieje taki rodzaj usługi faktoringu, który całkowicie zwalnia przedsiębiorcę z ponoszenia odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Mowa tutaj o faktoringu pełnym (bez regresu).
Faktoring, a sezonowość w firmie
W przypadku firm handlowych zdarzają się okresy, w których znacznie wzrasta sprzedaż towarów. Zjawisko to nazywamy sezonowością. W takiej sytuacji wystawianych jest wiele faktur z wydłużonym terminem płatności. Problem pojawia się wtedy, gdy kontrahenci zwlekają ze spłatą należności. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, warto skorzystać z usługi faktoringu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu dla firmy handlowej?
Wybór firmy faktoringowej powinien zostać dokładnie przemyślany. Ma on bowiem ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie firmy. Na co należy zwrócić więc szczególną uwagę dokonując tego wyboru? Przede wszystkim na specjalizację firmy faktoringowej.
Dobrze byłoby również, aby firma faktoringowa oferowała możliwość zabezpieczenia ryzyka finansowego. Przedsiębiorcy często zwracają również uwagę na formę umowy oraz regulaminu. Ważne jest, aby były one czytelne, w pełni zrozumiałe oraz nieskomplikowane. Każdemu zależy również na oszczędności czasu. Warto więc wybrać taką firmę faktoringową, która nie wymaga wypełniania licznych dokumentów. Sprawy formalne powinny przebiegać szybko i sprawnie. Atrakcyjną dla przedsiębiorców cechą firmy faktoringowej jest również zautomatyzowany proces faktoringowy. Oczywistym jest również to, że większość właścicieli firm handlowych zwraca także uwagę na cenę usług faktoringowych. Te różnią się przede wszystkim ze względu na jego rodzaje (faktoring pełny, pozbawiony ryzyka niewypłacalności, wiąże się z większymi kosztami w porównaniu do faktoringu niepełnego).
Krótka czy długa współpraca z firmą faktoringową?
Utrzymanie płynności finansowej jest niezwykle ważne. Dzięki niemu firma może się swobodnie rozwijać. Skorzystanie z usługi faktoringu w trudnej sytuacji finansowej jest bardzo dobrym posunięciem. Nic nie stoi jednak na drodze, aby korzystać z niej również zapobiegawczo. Krótka współpraca z firmą faktoringową może więc przerodzić się w długą, wieloletnią współpracę.
Faktoring dla firm transportowych
Branża transportowa – co to znaczy?
Branża transportowa odnosi się do firm, które świadczą usługi przewozu osób lub towarów odpowiednio dostosowanymi do tego środkami transportowymi.
Transport – dlaczego faktoring?
Branża transportowa jest dość specyficzna. Powszechnym zjawiskiem w jej przypadku jest wystawianie faktur z wydłużonym terminem płatności. Zatory płatnicze powstające przez niedotrzymywanie terminów płatności doprowadziły już do upadku wielu firm transportowych. Brak kapitału obrotowego powodował bowiem, że właściciele firm nie byli w stanie, chociażby pokryć kosztów paliwa (uniemożliwiało to zupełnie realizację kolejnych zleceń). Dlatego właśnie faktoring wydaje się być niezbędnym narzędziem zapewniającym płynność finansową.
Co daje faktoring dla firm transportowych?
Korzystanie z usługi faktoringu niesie ze sobą odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wszystko to dzięki temu, że zarobione pieniądze przekazywane są właścicielowi nawet w dniu wystawienia faktury kontrahentom (nie trzeba więc czekać nawet 120 dni na otrzymanie należności).
Dzięki faktoringowi możliwie będzie przede wszystkim zapewnienie firmie stabilizacji finansowej. Dodatkowo oferowanie długich terminów płatności z pewnością przyciągnie nowych klientów. A to z kolei pozwoli na rozwój firmy.
W zasięgu Twojej firmy pojawia się ogromne zlecenie, które mogłoby przynieść duży zysk, ale z powodu nieuregulowanych należności nie możesz pozwolić sobie na zakup niezbędnego paliwa? Brzmi przerażająco, prawda? Na szczęście z faktoringiem nie musisz obawiać się takiej sytuacji. Usługa faktoringu zapewnia bowiem stały dostęp do kapitału (firmy faktoringowe przelewają bowiem przedsiębiorcom pieniądze zaraz po wystawieniu przez przedsiębiorcę klientom faktury).
Faktoring, a sezonowość w firmie
Analiza obrotów w branży transportowej na poziomie tygodniowym wskazuje na występowanie sezonowości. Sezonowość zleceń oraz mała liczba faktur (ale o znaczących kwotach) sprawiają, że usługa faktoringu świetnie sprawdza się również w branży transportowej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu dla branży transportowej?
Dla wielu przedsiębiorców istotnym aspektem przy wyborze faktoringu jest oczywiście cena tego typu usługi (która zależy między innymi od rodzaju faktoringu). Jednak dobra cena to nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę na specjalizację firmy faktoringowej oraz automatyzację procesu faktoringowego. Większość przedsiębiorców ceni sobie również swój czas, dlatego też bardzo często zależy im na tym, aby skorzystanie z usługi faktoringu nie wiązało się ze skomplikowanymi formalnościami.
Krótka czy długa współpraca z firmą faktoringową?
Faktoring to usługa krótkoterminowa, jednak współpraca z firmą faktoringową wcale nie musi taka być. Można przykładowo korzystać z niej w sytuacjach zwiększonych obrotów firmy, aby zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej niewypłacalności kontrahentów.
Faktoring dla firmy usługowej
Branża usługowa – co to znaczy?
Oficjalna definicja branży usługowej mówi, że działalność ta ma na celu zaspokajanie bezpośrednich potrzeb ludzkich. Mogą to być przykładowo usługi transportowe, finansowe, gastronomiczne lub oświatowe.
Usługi – dlaczego faktoring?
Właściciele prowadzący firmy usługowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo wymagający potrafią być klienci, którzy oczekują przede wszystkim szybkiej realizacji zlecenia. Niestety kontrahenci nie zawsze dotrzymują terminów płatności. Firmy usługowe w większości przypadków charakteryzują się ponadto sezonowością. Zazwyczaj nie mogą one również liczyć na regularne comiesięczne wpływy na konto. Dlatego właśnie faktoring może się okazać dobrym rozwiązaniem w przypadku tego rodzaju działalności.
Co daje faktoring dla firmy usługowej?
Faktoring daje firmom usługowym przede wszystkim możliwość rozwoju. Małe firmy tego typu nie mogą bowiem liczyć na pomoc finansową w postaci kredytu (aby go otrzymać trzeba zwykle spełnić wiele wymagań). Bardzo często faktoring jest jedyną metodą pozwalającą na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Największą korzyścią płynącą z faktoringu jest stały dostęp do środków finansowych, które firma usługowa może wykorzystywać zarówno na bieżące działania, jak i inwestowanie w przyszłość. Faktoring stanowi gwarancję stabilizacji finansowej, która jest niezwykle ważna dla każdej firmy.
Dzięki faktoringowi osiągniesz przede wszystkim spokój oraz swobodę w planowaniu różnego rodzaju wydatków. Nie będziesz musiał szukać oszczędności, aby móc zapłacić podatki lub wynagrodzenia dla pracowników. Nie będziesz również musiał czekać na płatność do momentu zakończenia świadczenia usługi (lub do momentu osiągnięcia terminu płatności widniejącego na fakturze). Pieniądze od faktora otrzymasz nawet w dzień wystawienia faktury.
Wybierając faktoring pełny unikniesz ryzyka niewypłacalności swoich klientów. W jego przypadku to firma faktoringowa będzie miała obowiązek uzyskania pieniędzy od kontrahenta. Za to Ty będziesz mógł spokojnie kontynuować prowadzenie firmy. Bez stresu, bez obaw! Dlatego właśnie faktoring jest idealnym rozwiązaniem dla Twojej działalności.
Faktoring, a sezonowość w firmie
Branża usługowa charakteryzuje się sezonowością oraz pracą ad-hoc projektową. Z tego też względu firmy działające w tej branży nie mogą liczyć na regularne comiesięczne wpływy. To z kolei znacznie utrudnia prowadzenie biznesu. Zwłaszcza, jeśli kontrahenci zwlekają ze spłacaniem należności. W takiej sytuacji, aby uniknąć utraty płynności finansowej, najlepiej skorzystać z faktoringu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu dla branży usługowej?
Przy wyborze firmy faktoringowej dla branży usługowej należy oczywiście zwrócić uwagę na to, czy dana firma specjalizuje się w finansowaniu tej konkretnej branży. Właściciele cenią sobie również czytelne oraz nieskomplikowanie umowy, a także proste procedury. Ponadto atrakcyjne będą również: automatyzacja procesu faktoringowego oraz zabezpieczanie ryzyka finansowego.
Krótka czy długa współpraca z firmą faktoringową?
Faktoring jest rodzajem usługi krótkoterminowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby móc skorzystać z niej więcej niż jeden raz. Przykładowo w przypadku firm, które charakteryzują się sezonowością, można korzystać z faktoringu w momentach występowania największej ilości zleceń.