Wybór odpowiedniej usługi finansowania warunkuje się przede wszystkim aktualną sytuacją przedsiębiorstwa. Nie każda firma może bowiem skorzystać z usługi kredytu bankowego. Za to usługa faktoringu jest dostępna dla każdego przedsiębiorstwa. Faktoring uważa się za prostszy oraz znacznie wygodniejszy od kredytu, dlatego to właśnie na tę opcję decyduje się coraz większa liczba właścicieli firm. Jakie przewagi nad kredytem posiada ten rodzaj usługi? Jest ich wiele. Wszystkie te przewagi poznacie czytając poniższy artykuł.
Dlaczego lepiej nie brać kredytu bankowego?
Większa część firm działających na rynku korzystała już kiedyś prawdopodobnie z jakiejś formy pomocy finansowej. Bez niej duża ich liczba pewnie by upadła. Przedsiębiorcy chcący poprawić sytuację finansową swojej firmy rozważają zwykle wybór jednej z dwóch opcji: faktoring czy też kredyt bankowy. Obie te usługi są bowiem sposobami na poprawę płynności finansowej działalności gospodarczej. Mimo tego, że służą one poprawie sytuacji danej firmy, to jednak ich podobieństwa na tym się kończą.
Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby nie brać kredytu bankowego. Jednym z nich jest fakt, iż wzięcie kredytu wiąże się zawsze z pewnymi (i to w większości przypadków niestety niemałymi) kosztami. Bywa nawet i tak, że koszty te sięgają wartości nawet 50% całkowitej kwoty kredytu. Kolejną wadą jest zwykle stosunkowo długi czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu. Niestety firmy znajdujące się w dość ciężkiej sytuacji finansowej nie są w stanie pozwolić sobie na tak długi czas oczekiwań. Cały proces starań o uzyskanie kredytu bankowego jest również dość uciążliwy. Konieczne jest przygotowywanie licznych dokumentów oraz wykazanie dobrej zdolności kredytowej. W niektórych przypadkach niezbędne jest także posiadanie hipoteki lub wkładu własnego.
Kredyt jest również przeznaczony jedynie dla firm posiadających staż w okresie minimum 12 miesięcy. Widzimy więc, że aby otrzymać kredyt należy spełnić mnóstwo wymagań nakładanych przez bank. Może to już na samym początku zniechęcić do skorzystania z tej usługi. Trzeba również pamiętać, że kredyt to duże obciążenie wymagające regularnego spłacania rat. Należy więc pilnować terminów wpłacania rat aby uniknąć nieprzyjemności związanych z przypadkowym pominięciem zapłaty.
Dlaczego faktoring jest lepszy od kredytu?
Bank przyznaje kredyt dla firm na jeden, konkretny cel. Nie można więc przeznaczać go na dowolne wydatki. Na tej podstawie możemy już przedstawić pierwszy argument przemawiający za faktoringiem. Pozwala on na uzyskanie środków, które mogą zostać wykorzystane w dowolny sposób, zgodnie z zapotrzebowaniem danego przedsiębiorstwa. Cel ich wykorzystania nie wymaga uzgadniania tego z firmą faktoringową. To jednak jedynie wierzchołek góry licznych zalet, jakie niesie ze sobą usługa faktoringu. Następną zaletą jest fakt, że faktoring nie wpływa na wzrost zadłużenia firmy (w przeciwieństwie do kredytu, który na długi okres czasu obciąża finansowo dane przedsiębiorstwo).
Korzystanie z faktoringu nie zmniejsza również zdolności kredytowej firmy, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się również o formę pomocy w postaci kredytu. Zdarza się bowiem, że niektóre firmy korzystają jednocześnie zarówno z usługi faktoringu, jak i kredytu bankowego. Nie istnieją także szczególne wymagania dla firm chcących skorzystać z usługi faktoringu. W przypadku faktoringu nie jest konieczne posiadanie twardych zabezpieczeń (na przykład hipotek) oraz posiadanie stażu w prowadzeniu firmy (z faktoringu mogą skorzystać nawet właściciele nowo powstałych działalności gospodarczych).
Ogromną zaletą faktoringu :
szczególnie docenianą przez przedsiębiorców jest to, że usługa ta nie wymaga wypełnienia aż tylu formalności co kredyt. Jest ona przyznawana znacznie szybciej, przedsiębiorcy mogą więc praktycznie od razu korzystać z otrzymanych pieniędzy. Korzystanie z takiej usługi zwiększa również atrakcyjność firmy w oczach kontrahentów (oferowanie dłuższych terminów płatności jest bowiem pożądaną opcją wśród licznych klientów). Ponadto faktoring przeznaczony jest dla firm dosłowniej każdej branży.
Dostępny na rynku system tak zwanego e-faktoringu znacznie ułatwia również pozyskiwanie pomocy z tej usługi. Dzięki w pełni elektronicznemu systemowi rejestracji oraz wprowadzania faktur online wszystkie formalności można załatwić dosłownie z kilka minut. Szczególnie korzystnym rodzajem faktoringu jest faktoring bez regresu (inaczej faktoring pełny). W przypadku tej usługi to faktor (czyli inaczej firma faktoringowa) przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów przedsiębiorcy.
Faktor udzielający finansowania danego przedsiębiorcy zwraca mu określoną część kwoty widniejącej na fakturze. Pozostała część tej kwoty pobierana jest jako prowizja za usługi oraz podejmowane ryzyko. Przedsiębiorca nie musi więc martwić się klientami, którzy nie spłacają swoich należności w terminie. Bez względu na wszystko dostaje on bowiem pieniądze od firmy faktoringowej. Może więc bez problemu realizować wszystkie niezbędne płatności. W ten sposób zostaje również zachowana płynność finansowa firmy.
Podsumowanie – faktoring lepszy od kredytu?
Widzimy więc, jak ogromną przewagę nad kredytem dla firm posiada usługa faktoringu. To przede wszystkim powszechnie dostępna forma finansowania, z której mogą skorzystać nawet startup-y (które niestety nie mogą liczyć na uzyskanie kredytu bankowego). Prostota oraz szybkość zawarcia umowy faktoringu przyciąga obecnie wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy nie posiadają ani dużego doświadczenia w prowadzeniu firmy, ani dobrej sytuacji finansowej.
Zastanawiasz się jeszcze nad tym, co będzie lepsze dla Twojej firmy? Nie trać na to czasu! Bez dwóch zdań to właśnie faktoring przyniesie Twojej firmie znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim pozwoli na szybkie przywrócenie płynności finansowej, która jest bardzo istotna w przypadku prowadzenia każdej działalności gospodarczej.